Doğurganlık ve hamile kalma

demirkan

0
218

Doğru zamanlamanın önemi

Yalnızca bebek denemesi yapmayı düşünüyor ya da aktif olarak deniyor olsanız da vücudunuzun nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bilgi sahibi olmanız çok faydalı olabilir. Gerçekte iki çiftten biri, sizinle burada paylaşacağımız bilgilere sahip olmadığı için bir kadının adet döngüsünün yanlış günlerinde hamile kalmaya çalışıyor olabilir[i]. Doğurganlığınızı, yumurtlama sürecini ve bunun adet döngünüzün bütününe nasıl uyacağını anlamanıza yardımcı olacak bilgileri bir araya getirdik.

Her döngüde hamile kalabileceğiniz yalnızca birkaç (genellikle 6) gün vardır: yumurtlamanızdan önceki günler ve yumurtladığınız gün. Dolayısıyla, bebek sahibi olmayı deniyorsanız bu günlerin döngünüzün neresinde olduğunun bilinmesi çok önemlidir.


Yumurtlama nedir?

Yumurtlama, her adet döngüsünde hormon değişiklikleri bir yumurtayı serbest bırakmak üzere yumurtalığı tetiklediğinde meydana gelen sürecin adıdır. Bu süreç genellikle sonraki adet döneminiz başlamadan 12 ila 16 gün önce gerçekleşir.

  • Yumurtalar yumurtalıklarınızda bulunur. Her adet döngüsünün ilk kısmında yumurtalardan biri büyümekte ve olgunlaşmaktadır.
  • Yumurtlamaya yaklaştıkça vücudunuz, rahim duvarının kalınlaşmasına neden olup sperme uygun bir ortam oluşturmaya yardımcı olan östrojen adlı hormondan artan miktarlarda üretmeye başlar.
  • Bu yüksek östrojen düzeyleri LH (lüteinizan hormon) adlı başka bir hormonda bir artışı tetikler. LH artışı adı verilen bu durum, olgun yumurtanın yumurtalıktan bırakılmasına neden olur; buna yumurtlama denir.
  • Yumurtlama normalde LH artışından 24 ila 36 saat sonra gerçekleşir; bu nedenle LH artışı, doruk doğurganlığın iyi bir öngörücüsüdür.

Yumurta ancak yumurtlamadan sonraki 24 saate kadar döllenebilir. Döllenmezse rahim duvarı değişir (yumurta da onunla birlikte kaybolur) ve adet döneminiz başlar. Bu durum sonraki adet döngüsünün başlangıcını oluşturur.

Bir yumurta 24 saate kadar yaşayabilse de, sperm beş güne kadar aktif kalabilir. Bu nedenle, yumurta serbest bırakılmadan dört ila beş gün öncesinde cinsel ilişkiye giren bir çiftin hamile kaldığını öğrenmesi şaşırtıcı olabilir.

Hem spermin hem de yumurtanın ömrünü hesaba katan toplam ‘doğurganlık penceresi’ yaklaşık 6 gündür.

 


Doğurganlık Penceresi nedir?

Doğurganlık pencereniz’, adet döngünüz sırasında korunmasız cinsel ilişkiyle hamile kalmanın mümkün olduğu yaklaşık 6 günlük dönemdir.

Aşağıdaki grafikte, yumurtlama döneminde ve 5 gün öncesinde tahmin edilen hamile kalma olasılığı gösterilmiştir.